Povaha

Velcí švýcarští salašničtí psi jsou silní, pohybliví, vytrvalí, odolní vůči rozmarům počasí a nenároční na péči. Přestože dnes již obvykle nejsou velcí švýcaři používáni k tahu a strážení, jejich využití v historii se dodnes odráží v charakteristických rysech povahy plemene.

Jsou velmi inteligentní, veselí, rychle se učí, mají neustálou chuť pracovat, jsou vyrovnaní, ale přesto jsou vynikajícími hlídači. Objevitel a zachránce tohoto plemene Albert Heim dokonce v této souvislosti vyslovil přesvědčení, že „velký švýcarský salašnický pes je ze všech plemen psů pravděpodobně nejlepším, nejohleduplnějším, nejinteligentnějším a nejspolehlivějším hlídačem“.

Velký švýcarský salašnický pes se velice dobře snáší s ostatními zvířaty, nemá výrazný lovecký pud a neštěká bezdůvodně. Je to citlivý a oddaný pes a vyžaduje velkou pozornost. Potřebuje být na blízku své lidské rodině a plně se podílet na jejím životě. Izolace v kotci či na zahradě je velmi nevhodná a jejím výsledkem může být frustrace, ze které mohou pramenit různé potíže. Je to zcela nevtíravý společník, kterému prostě stačí, když může být neustále na blízku členům své rodiny. Proto pracujete-li často doma na počítači a zvažujete-li pořízení velkého švýcara, pořiďte si také veliký stůl se spoustou místa pod ním. Můžete si být totiž jisti, že pod ním nebudou spočívat pouze Vaše nohy.

Vztah k dětem má velký švýcar pozitivní a nechá si od nich leccos líbit. Ale pozor! Není dobré psa a malé dítě nechávat bez dozoru - nikdy si  totiž pak nemůžete být jistí, kdo že snědl tu svačinku a kdo rozžvýkal klacík...

Z předchozí chvály by mohlo mylně vyznít, že Velký švýcarský salašnický pes je takový domácký moula a povaleč. Rozhodně se nenechte zmást. Rád odpočívá v pánově blízkosti, ještě raději s pánem podniká všelijaké akce. Je to plemeno původně pracovní a potřebuje nějaké zaměstnání i nyní, protože kdo si hraje, nezlobí. Je v zásadě jedno, zda se rozhodnete pro záchranářský výcvik, stopování, výcvik poslušnosti, tahání vozíku či tanec se psem (na internetu možno shlédnout dokonce perfektní agility...). Rozhodující je, aby tato činnost přinášela psovi i člověku společnou radost. Je to nejlepší cesta k utužování jejich vzájemného vztahu, který hraje v životě rodiny se psem nesmírně důležitou roli.

Velký švýcar je pes značné velikosti i hmotnosti. Než by řekl švec, ze sametového tříbarevného krtečka vonícího po čerstvě upečeném rohlíku se vyloupne nohatý puberťák, který se Vás může snažit přesvědčit, že jeho nápady jsou možná lepší než Vaše. To ovšem platí o psech obecně. Spolehlivý a milý pes nevyroste ze štěněte samovolný procesem. Upevňování autority je stejně důležité jako upevňování důvěry. Proto je vhodné autoritu u psa získávat pozitivní motivací spíše než tresty. To ovšem neznamená, že pes nemá dostat pořádně za uši, když dovoluje na pána. Najít správnou rovnováhu výchovy psa je stejně tak zásadní jako obtížné.

Štěně rychle pochopí, jak se vyplatí poslechnout, když následuje zábavné tahání o hračku, se kterou si samo tak dobře nepohraje - tedy chválit hrou je skvělá metoda učení a upevňování důvěry. Přesvědčí-li se pes, že nejlepší zábava je s jeho člověkem, má majitel vyhráno. Naopak zlomí-li člověk důvěru psa, který ještě ke všemu váží 60 kilogramů, může to vést k velkým nepříjemnostem. Zklamaný zlomený pes může být sice poslušný, ale také zcela nepředvídatelný!

Nezanedbatelnou roli hraje socializace, proto je dobré od útlého věku psa zvykat na společnosti jiných psů. Naučí se chovat sebejistě a bezproblémově, neboť to pro něj bude zcela přirozené. Stejně tak je nutné, aby zvládl cestu dopravním prostředkem, návštěvu u známých, cestu na nádraží či d veterinární ordinace.

Je skvělé má-li novopečený majitel psa možnost obrátit se na nějakou kynologickou organizaci či na přátele, kteří mají s výchovou a výcvikem psů zkušenosti a úspěchy.

 

Velký švýcarský salašnický pes